Přejít k hlavnímu obsahu

Hudba a její moc

Image
Hudba a její moc

Hudební večer u příležitosti Dne umění a Roku české hudby 

Komponovaný večer věnovaný hudbě jako nositelce krásy, emocí a hlubokých citů schopných přiblížit duši člověka k nadčasovým hodnotám. Připravila Nová Akropolis ve spolupráci se členem České filharmonie Lukášem Moťkou (trombon) a Annou Gaálovou (klavír). V rámci večera zazní díla převážně českých klasických autorů a skladatelů 20. století. Večer je součástí Dne umění Nové Akropolis a oslav Roku české hudby 2024.

Kdy: Pondělí, 10. června 2024 19:00

Kde: Nová Akropolis, Varšavská 19, Praha 2

Program:
Václav Smita – Koncertantní árie 
Bedřich Smetana – Touha (ze šesti charakteristických kusů Op. 1)
Oskar Nedbal – Vasle Triste
Leoš Janáček – Po zarostlém chodníčku (výběr z prvního cyklu)

Přestávka

Václav Riedlbauch – Svlékání hadí kůže 
Leoš Janáček – V mlhách
Stjepan Šulek – Sonata „Vox Gabrieli“


Lukáš Moťka je vyhledávaným sólovým a komorním hráčem. Vystoupil na mnoha pódiích doma i v zahraničí. V současné době spolupracuje s předními českými soubory a je sólo-trombonistou České filharmonie. Hru na trombon vystudoval na Konzervatoři Pavla Josefa Vejvanovského v Kroměříži pod vedením Rudolfa Berana. Po absolutoriu konzervatoře studoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Jaroslava Kummera (bakalářské studium) a dále pak Akademii múzických umění v Praze (magisterské studium) pod vedením Mgr. Jiřího Sušického. Svá studia si rozšířil také v zahraničí na Konservatorium Privatuniversität Wien ve třídě Gabriela Madase. 
Během svých studií získal několik ocenění. 1. cenu a titul absolutního vítěze v soutěži konzervatoří ČR. 1. cenu a titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži žesťových nástrojů v Brně. Na mezinárodní soutěži Hungarofest v Maďarsku se probojoval mezi semifinalisty stejně jako na LieksaBrassWeek ve Finsku a také na mezinárodní soutěži ARD v Německu. Na mezinárodní soutěži v německém Markneukirchenu získal 3. cenu a na mezinárodní soutěži Pražského jara získal 2. cenu a titul laureáta.
Sólově vystoupil např. s Českou filharmonií, Filharmonií Brno, Pražským komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Karlovarským symfonickým orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice a Vogtland Philharmonie Greiz/Reichenbach. Jako komorní hráč působí v žesťovém souboru CzechBrass a ve Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Krátce se věnuje také jazzové hudbě, a to ve spolupráci s Czech Philharmonic Jazz Band. Provedl a nahrál několik českých premiér soudobých českých autorů, např. Juraje Filase, Ladislava Kubíka nebo Pavla Slezáka. 
Dvě sezóny působil jako člen orchestru Moravského divadla v Olomouci a čtyři sezóny byl sólo-trombonistou Národního divadla v Brně. V současnosti se věnuje také pedagogické činnosti jako lektor interpretačních kurzů doma i v zahraničí a jako pedagog Akademie múzických umění v Praze.

Anna Gaálová začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením pedagožky Jany Horákové na ZUŠ Děčín. Mezi lety 2014–2020 studovala na Pražské konzervatoři pod vedením MgA. Milana Langera. Již v prvním ročníku získala první místa v soutěžích Broumovská klávesa a Pro Bohemia Ostrava. Zároveň se opakovaně stala laureátkou soutěžní přehlídky Mladý klavír. V roce 2017 získala 1. cenu v kategorii do 22 let na Brněnské klavírní soutěži. V prosinci 2019 vystoupila jako sólistka se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře s provedením 4. klavírního koncertu L. van Beethovena. Pravidelně se účastnila mezinárodních klavírních kurzů na Pražské konzervatoři (Avedis Kouyoumdjian, Ivo Kahánek) a v norském Bergenu (Leif Ove Andsnes, Christian Ihle Hadland, Havard Gimse). Momentálně studuje na pražské HAMU ve třídě Ivo Kahánka. V dubnu 2021 byla jednou ze sólistek cyklu Janáčkovy filharmonie „Mladí sólisté“, kde si zahrála 1. klavírní koncert S. Prokofjeva. Mezi její největší soutěžní úspěchy patří i např. 3. cena a ocenění za nejlepší interpretaci skladby Pancha Vladigerova na soutěži Pancho Vladigerov Piano Competition v Bulharsku.
 

Rezervace místa