Přejít k hlavnímu obsahu

Přednáška Nikola Tesla

Datum
Úterý, 22. ledna 2019 0:00
Přednáška v Praze
Po přednášce v Plzni nadšení účastníci začali testovat technické možnosti zařízení :)

V lednu 2019 naše přednáškové sály naplnili zájemci o téma Nikola Tesla. Na základě množství rezervací byly v některých městech přidány další termíny a v Brně se přednáška konala dokonce třikrát.
Co vyvolalo takový zájem o tohoto velkého vynálezce?
Nikola Tesla byl jedním z největších vynálezců a vědců v dějinách, zároveň však byl velmi skromným člověkem, který svou práci zasvětil především blahobytu lidstva. Nezajímalo ho osobní bohatství ani sláva. Dal lidstvu velké množství vynálezů, bez kterých by náš dnešní svět byl pravděpodobně úplně jiný. Můžeme zmínit například asynchronní motor, Teslův transformátor nebo bezdrátovou komunikaci.
Přednášky byly zaměřeny na zvláštní umění, díky kterému přicházel Tesla na své objevy. Dokázal si ve své imaginaci velmi přesně vybavit přístroje včetně všech detailů a dokázal v imaginaci dokonce tyto přístroje testovat. Vynález třífázového motoru, který využíval střídavý proud, popisuje těmito slovy: „Větvičkou jsem nakreslil schémata do písku tak, jak jsem je o šest let později prezentoval v Americkém institutu elektroinženýrství a můj přítel je zcela pochopil. Představy, které jsem viděl, byly zcela ostré a jasné, měly pevnost kovu a kamene. Proto jsem mu řekl: ‚Vidíš tady můj motor; podívej, jak běží i ve zpětném chodu.‘ “ 
Toto umění imaginace se opíralo o schopnost řídit představy prostřednictvím pozornosti a vůle. A právě na toto téma byla do přednášky přidána drobná cvičení z psychologie. Posluchači si sami na sobě mohli odzkoušet, jak dokáží za pomocí pozornosti dát řád a sílu svým představám.
Pro milovníky experimentů byl do přednášky přidán malý pokus – Teslův transformátor, který vyvolává jiskření reagující také na dotek lidské ruky. Tento malý pokus umožnil posluchačům pochopit, že naše tělo je také elektromagnetickým přístrojem a že prostřednictvím pozorování některých zákonů elektřiny a magnetismu můžeme pochopit zákony našeho života.
Maxwellovy rovnice například říkají, že kolem vodiče, kterým prochází elektrický proud, vzniká magnetické pole. A měnící se magnetické pole zase vyvolává elektrický proud. Pokud použijeme analogii pro zákony našeho života, tak člověk, který je aktivní a pracuje s nadšením, přitahuje další lidi silou přátelství a lásky. Na druhou stranu, pokud něco děláme s láskou, tato energie dodává naší práci smysl i vytrvalost.
Je tedy vidět, že velcí vědci nás mohou inspirovat ke zkoumání přírodních zákonů i nás samotných. A na základě tohoto poznání potom můžeme naplnit náš život smysluplným úsilím, které přináší štěstí.